A Német Biztosítók Szövetsége (GDV) jelentése szerint a németországi katasztrófa- és időjárásbiztosítási károk 2022-ben 4,3 milliárd euróra becsülhetők, ami átlagos káreseményévnek számít.
A heves időjárás, például a viharok és a heves esőzések tavaly rendszeresen súlyos károkat okoztak épületekben és autókban, a 2022-es év legnagyobb kárát a februári szélviharok okozták.
Az Ylenia, a Zeynep és az Antonia szélviharok együttesen mintegy 1,25 milliárd eurónyi kárt okoztak házakban, háztartási eszközökben és vállalkozásokban, továbbá mintegy 65 000 gépjárműben 125 millió eurónyi kárt okoztak a GDV adatai szerint.
"A 2021-es árvízkatasztrófa után a tavalyi év ismét egy átlagos természeti csapás év volt: sok biztosítási kárigénnyel, de olyan szélsőséges esemény nélkül, mint a Bernd-árvíz" - mondta Jörg Asmussen, a GDV főigazgatója.
A házakban, háztartási eszközökben, vállalkozásokban és gépjárművekben 2022-ben keletkező károk csak kis mértékben haladják meg a hosszú távú átlagot, amely 4,2 milliárd euró.
A GDV jelentése szerint a vagyonbiztosítók 2022-ben összesen 3 milliárd eurót fizetnek ki vihar- és jégesőkárra, és további 400 millió eurót az egyéb természeti csapások, például a heves esőzések vagy árvizek által okozott károkra.
A gépjármű-felelősségbiztosítások esetében a tavalyi év valamivel a hosszú távú 1 milliárd eurós átlag alatt maradt, a becslések szerint 335 000 természeti csapás miatti kárigény összesen 900 millió eurót tett ki.
"Még akkor is, ha az elmúlt évben nem voltak szélsőséges esőzések: a megelőzés és az éghajlatváltozás következményeihez való alkalmazkodás a záloga annak, hogy a természeti katasztrófák okozta költségek és így a biztosítási díjak se szabaduljanak el a jövőben" - mondta Asmussen.
A 1970-es évek óta vezetett statisztikák szerint a biztosítók számára a 2021-es év, 12,6 milliárd euróval a legdrágább természeti csapás évének számított. Csak a 2021. júliusi pusztító árvízkatasztrófa 8,5 milliárd eurós kárt okozott - különösen Rajna-vidék-Pfalz tartományban és Észak-Rajna-Vesztfáliában.
Forrás: www.biztositasiszemle.hu