Nő a kereslet a biztosítások iránt: idén átlépheti 7 ezer milliárd dolláros küszöböt a piac

Erős növekedés és rekorddíjak várhatóak a globális biztosítási ágazatban, mivel a kockázatvédelem iránti kereslet növekszik - derül ki a Swiss Re Institute tavaly év végi Sigma tanulmányából.

A globális biztosítási piac 2022 közepére fogja először átlépni a 7 ezer milliárd dolláros díjbevételt, ami a Swiss Re által korábban előre jelzettnél hamarabb következik be - áll a tanulmányban, amely szerint a biztosítási díjak reálértéken 2021-ben 3,4%-kal, 2022-ben 3,3%-kal, 2023-ban pedig 3,1%-kal fognak növekedni. Ez a gyors növekedés tükrözi a növekvő kockázattudatosságot, a védelem iránti növekvő keresletet a világjárványt követően, és a vállalati nem-életbiztosítási vonalakon belüli díjemelkedést.

A Swiss Re Institute becslése szerint a globális nem-életbiztosítási díjak 2021-ben 3,3%-kal, 2022-ben 3,7%-kal, 2023-ban pedig 3,3%-kal nőnek. Továbbá a vagyont érintő katasztrófa-károk terén az előrejelzések szerint 2022-ben javulás várható a 2021-es veszteségekkel teli év után.

A tanulmány szerint az infláció az uralkodó rövid távú makrokockázat, amelyet az energiaválság és az elhúzódó kínálat oldali problémák táplálnak, megjegyezve, hogy az árnyomás várhatóan a feltörekvő piacokon, valamint az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban lesz a legsúlyosabb.

A globális életbiztosítási díjak 2021-ben várhatóan 3,5%-kal, 2022-ben 2,9%-kal, 2023-ban pedig 2,7%-kal emelkednek. A védelmi típusú termékek iránt erős kereslet várható, amit a magasabb kockázattudatosság, a csoportos biztosítások élénkülése és a fokozott digitális interakció is elősegít. A megtakarítási üzletág a következő két évben várhatóan mérsékelten növekszik, ami az államkötvényhozamok enyhe javulását, valamint a munkavállalók és a háztartások jövedelmének élénkülését tükrözi.

A világjárvány továbbra is hatással van az életbiztosítási ágazatra, ugyanakkor 2022-ben a növekvő átoltottságnak is köszönhetően, javulhat az életbiztosítások profitabilitása. 2021-ban a latin-amerikai életbiztosítók példátlanul magas pandémiás kárigényekkel szembesültek, mivel a régiót különösen súlyosan érintette a COVID-19. Brazíliában 2021 áprilisában több, mint kétszeresére nőtt az életbiztosítási kifizetések aránya, míg Mexikóban a helyi biztosítási ágazat számára a pandémia a valaha mért legköltségesebb esemény lett.

"A piaci feltételek arra utalnak, hogy a pozitív árképzési lendület minden ágazatban és régióban folytatódni fog. Az infláció által vezérelt magasabb kárigények és a tartósan alacsony kamatlábak lesznek a díjemelés fő tényezői" - mondta Jerome Haegeli, a Swiss Re csoport vezető közgazdásza.

Forrás: www.biztositasiszemle.hu